Nábytok, ktorý sa nešpiní – existuje taký? A ako ho do jednotlivých miestností doma vyberať?

Ak chcete váš interiér udržiavať čistý a uprataný, jedným z faktorov, ktoré na to vplývajú, je aj nábytok. Určite je lepšia tá sedačka, z ktorej nemusíte každý deň vysávať chlpy svojho domáceho miláčika alebo umývať škvrny od detských rúk. Čo je kľúčové pre to, aby sa dal nábytok ľahko a rýchlo vyčistiť?

Nábytok, ktorý sa nešpiní - existuje taký? A ako ho do jednotlivých miestností doma vyberať?
(zdroj: unsplash.com)

Radšej tmavšie farby

Ak by sme mali odpovedať na predošlú otázku, použijeme len jedno slovo: materiál. Všetci vieme, že napríklad svetlé látky a materiály, ktoré ľahko absorbujú tekutiny, môžu byť náchylnejšie na špinenie. Môžete zvážiť nábytok s povrchovou úpravou, ktorá je odolná voči špineniu, alebo materiál, ktorý sa ľahko čistí, ako je koža alebo mikrovlákno (obzvlášť, ak máte doma chlpáča alebo malé dieťa). Ak sa už aj nehoda na sedačke stane, nemusíte hneď kupovať novú – pozrite si naše tipy na domáce čistenie sedačky a škodu odstránite možno skôr, než si ju niekto všimne. Vo všeobecnosti ale platí, že tmavšie farby a vzory môžu lepšie maskovať škvrny a nečistoty. Myslite však aj na to, aký štýl a farby vám vyhovujú a ako sa budú hodiť k zvyšku vášho interiéru. Zháňate nábytok v tmavej farbe? Možno vám nakupovanie uľahčia kupóny a zľavové kódy, vďaka ktorým nakúpite lacnejšie a jednoduchšie, než v kamenných obchodoch.

Starajte sa o nábytok pravidelne – predídete trvalému zašpineniu

Niektoré kusy nábytku majú špeciálne povrchové úpravy, ktoré odolávajú špineniu a uľahčujú čistenie. Najlepšie je zistiť si to rovno pri kupovaní – ako je nábytok odolný voči špineniu a tiež akým spôsobom sa má čistiť. Dobré sú aj odnímateľné poťahy, ktoré sa dajú jednoducho oprať v práčke alebo materiály, po ktorých stačí prejsť vlhkou handrou a sú ako nové. Nič nepokazíte ani v prípade, že sa opýtate svojich známych alebo príbuzných, ktorý už podobný kus nábytku, aký zvažujete kúpiť, majú, prípadne si prečítate jeho recenzie na internete. Keď ste už definitívne rozhodnutí, použite ešte naše kupóny a zľavové kódy, vďaka ktorým nakúpite nielen kvalitne, ale aj výhodne. Svoje spraví, samozrejme, aj pravidelná údržba a starostlivosť o váš nábytok. Pravidelné vysávanie či utieranie prachu, čistenie škvŕn okamžite po vzniku a používanie ochranných prostriedkov môže predísť predovšetkým hromadeniu špiny.

Stavte na podtácky a podložky

Ochrániť nábytok vám môžu pomôcť aj podložky a koberce. Nechránia totiž len podlahu, ale tým, že sa na nich zachytávajú rôzne špiny a nečistoty, zabraňujú tak ich zachyteniu na nábytku. Na stoloch vždy používajte podtácky, ktoré ochránia ich povrch pred teplými nápojmi a inými kvapkami, ktoré by mohli zanechať škvrny. Ak je to možné, vyhnite sa konzumácii jedla a pitia priamo na nábytku. Škvrny od jedla a nápojov sú totiž najčastejšími príčinami zašpinenia nábytku. Ak máte domácich miláčikov, tak viete svoje – málokto dokáže zabrániť tomu, aby sa jeho psík alebo mačička obtreli o gauč či iný nábytok, preto je opäť výhodná prevencia v podobe pravidelného vyčesávania srsti a držania zvieratka v čistote. Ako vybrať nábytok najlepšie, to vám radi poradíme aj v iných prípadoch, nielen pri jednoduchom udržiavaní čistoty.