Ako na tatranský obklad v interiéri?

Drevený obklad z tatranského profilu je obľúbený pre svoje estetické a kvalitatívne vlastnosti. Aj preto je najrozšírenejším druhom dreveného obkladu. Prečo je skvelou súčasťou interiéru a ako ho v ňom môžete zakomponovať?

Ako na tatranský obklad v interiéri?
(zdroj: Pexels.com)

Využite ideálne vlastnosti dreva

Tatranský profil v sebe spája vysokú odolnosť a stálosť svojho vzhľadu. Prispieva k vytvoreniu útulnej atmosféry a klímy v domácnosti. Pôsobí príjemne na oko aj dotyk. To všetko získate za výbornú cenu, do ktorej sa oplatí investovať.

Obsah vlhkosti tatranského profilu býva na úrovni pod 10 %. Táto suchosť ho predurčuje k viacerým možnostiam využitia v interiéri, ale aj vonku. Má tiež výborné tepelnoizolačné vlastnosti a tlmí aj šírenie zvuku. Účinne tak odhlučníte miestnosti a zároveň ochránite ich steny pred mechanickým poškodením.

Správnym výberom dreva pri obkladoch v interiéri predídete jeho možným deformáciám. Dôležitá je najmä povrchová úprava tatranského obkladu. Ten sa dodáva v surovom stave, a preto ak chcete predĺžiť jeho životnosť je potrebné ho chemicky ošetriť.

Ako na tatranský obklad v interiéri?
(zdroj: Pexels.com)

Ošetrením povrchu obkladu predĺžite jeho životnosť

Chemické ošetrenie tatranského obkladu slúži v prvom rade ako ochrana pred škodcami. Tieto prípravky sa delia podľa toho, či sú riediteľné vodou alebo nie. Pri tých riediteľných vodou si však dajte pozor na navlhčenie dreva.

Mnoho prípravkov na ošetrenie povrchu zvýrazňuje štruktúru a prirodzenú kresbu dreva. Lakom alebo glazúrou drevo zakonzervujete, čím zvýšite jeho odolnosť. Na trhu existuje množstvo olejových farieb, ktorými môžete upraviť aj vzhľad dreveného obkladu a zladiť ho tak s interiérom.

Pri natieraní oboch strán sa vyhnite priamemu slnku. To platí aj pri schnutí dreva. Ošetrujúci prípravok nanášajte v smere jeho vlákien. Pre použitie v interiéri vám postačí aj jedna alebo dve vrstvy.

Ako na tatranský obklad v interiéri?
(zdroj: Pexels.com)

Ako na montáž tatranského obkladu

Každá stena, na ktorú chcete umiestniť drevený obklad, by na to mala byť prispôsobená. To znamená, že jej povrch musí byť suchý, vhodne upravený a nemala by naň pôsobiť vlhkosť. Overte, či je všade rovná a vyrovnajte prípadné nerovnosti a odstráňte ďalšie prekážky.

Obklad sa nikdy nemontuje priamo na stenu, ale na nosnú konštrukciu, na ktorú obklad pripevníte. Tým vznikne potrebná medzera od steny. Príklepovou vŕtačkou vyvŕtajte skrutkovitým vrtákom otvor pre príchytky nosnej konštrukcie.

Ich priemer by mal byť o 0,5 mm menší než otvor. Pri zaťahovaní sa roztiahnu a budú dobre držať. Hranoly nosnej konštrukcie by mali byť pri zvislom umiestnení obkladu vodorovné a naopak. Začnite priskrutkovaním tatranského profilu z kraja, následne do perodrážky zasuňte ďalšiu latu a priskrutkujte ju.

Komerčný článok