Nové verzus staré – dá sa v interiéri skombinovať historický a moderný nábytok?

Možno sa to na prvý pohľad zdá nemožné, ale do moderného bytu sa dajú umiestniť aj starožitnosti. Samozrejme, musíte mať určitý cit a vkus, aby to nepôsobilo ako úplný chaos, ale ide to. Čo sa k čomu hodí?

Nové verzus staré – dá sa v interiéri skombinovať historický a moderný nábytok?
(zdroj: unsplash.com)

Kombinujte podľa fantázie

V prvom rade musíte vziať do úvahy, aký nábytok už v byte alebo v dome máte. Ak k modernému nábytku chcete pridať nejaký cenný starožitný skvost, mali by ste sa orientovať podľa štýlu, farby a materiálu nábytku. Máte doma plný byt masívu? Dolaďte k nemu väčšie kusy. K ľahkému nábytku sa zasa hodí niečo jemnejšie. Ak si robíte zálusk na starožitný kútik vo svojom príbytku, nemusí ho tvoriť len samotný nábytok. Doplňte ho porcelánom, hodinami či obrazmi. Rovnako tak si môžete zohnať aj mince, šperky, zbrane, uniformy či iné artefakty.

Renovujte – je to ekologické a moderné

Starožitnosti sú obvykle zárukou precíznej ručnej práce a kvalitného materiálu. Častokrát majú aj pridanú hodnotu, ktorou je tá emočná, ak ste ich zdedili po rodičoch či starých rodičoch. Moderné priestory obvykle pôsobia chladne a sterilne a práve starožitný nábytok im môže dodať teplo a útulnosť. Nebojte sa ani poškodených vecí – ak sa vám v pivnici váľa staré hojdacie kreslo, staré čelo postele, porcelánový čajník s odbitým uškom alebo zájdené zrkadlo, opravte ich a razom sa môžu stať dominantou priestoru.

Vždy iba jedno obdobie

Hoci je vaša fantázia skvelým vodítkom, platí jedno základné pravidlo: nikdy nekombinujte viaceré kusy rozličného typu nábytku, z rozličného obdobia alebo z rozličného materiálu. Vzor na koberci by mal ladiť so vzorom tapiet a musíte sledovať aj kontrast farieb, aby sa navzájom nerušili. Pri starožitnom nábytku prevládajú farby ako čierna, hnedá, prípadne biela, ktoré môžete pokojne kombinovať s klasickými aj neónovými farbami. Skvelým retro kusom nábytku sú historické komody, ktoré vyniknú predovšetkým s pozadím z bielych stien a obklopené moderným nábytkom s jednoduchými formami.