Ako funguje chemické WC (chemická toaleta)

Chemické WC (chemická toaleta) funguje na určitých princípoch a funkciách. Najčastejšie sa delí na toalety pevne zabudované, ktoré sú v karavanoch, a prenosné. Celé zariadenie chemického WC sa skladá z dvoch častí – nádrží, jedna z nich skladuje odpad a druhá oplachovaciu vodu, kam býva pridávaný taktiež špeciálny saponát.

Aké funguje chemické WC (chemická toaleta)
Aké funguje chemické WC (chemická toaleta) (Zdroj: unsplash.com)

V odpadovej časti dochádza k rozkladu a skladovaniu odpadu. Aby však všetko fungovalo, musí byť pred použitím do tejto časti naliata rozkladacia chemická zložka, a to v správnom pomere chemikálie a vody –napomáha ku správnemu fungovaniu.

Trošku odlišné špecifikácie ponúkajú zabudované chemické WC v obytných automobiloch a prívesoch. Pre efektívne používanie je nevyhnutná montáž spínačov. Tieto WC disponujú ochranou pred mrazom, ktorý by mohol poškodiť funkciu celého zariadenia. Celá aplikácia je hygienická, lebo sú používané dezinfekčné prostriedky.

Cena takého chemického WC sa značne líši kvôli rôznym parametrom. Ceny sa pohybujú od 50 až po stovky eur. Ušetriť môžete, ak využite kupóny na zľavy, úspora môže byť aj 10 alebo 15 eur.

Alternatívou k chemickým WC je ekologické WC. Úlohou ekologického WC je prostredníctvom špeciálnych prípravkov zabezpečiť rozklad fekálií a ich bezpečné uchovanie. Chémia do chemického WC naopak  zabezpečí, že fyziologický odpad bude rozložený a zabráni tak neželaným procesom prirodzeného rozkladu. Najväčšou výhodou je, že toto zariadenie nemusí byť pripojené k zdroju vody a ani žiadnemu kanalizačnému odvodu.