Výber tepelnej izolácie do podlahy

Tepelná izolácia je dôležitá v každej časti vášho domu. Izolácia v podlahe má za úlohu zabraňovať nízkej dotykovej teplote a pôsobí tiež ako akustická bariéra. Ak máte problém so studenými nohami, tak vám ich tepelná izolácia udrží v teple. Ako vybrať tepelnú izoláciu podľa typu materiálu?

Výber tepelnej izolácie do podlahy (Foto: unsplash.com)

Tým, že si vyberiete ten správny materiál na tepelnú izoláciu, tak pri dostatočnej hrúbke dokáže zabrániť nadmerným únikom tepla. Skôr ako sa pustíte do výberu by ste si mali zodpovedať na pár základných otázok. Aký má tepelná izolácia spĺňať účel, izolácia na prízemí alebo na poschodí, požadovaná hrúbka alebo zaťaženie. Keď už budete mať všetko uzrejmené, výber bude pre váš jednoduchší.

Typy podľa materiálov

Prvým z používaných materiálov je biely polystyrén. Hodí sa na izolovanie plávajúcich podláh a aj podláh v teréne. Má nízku tepelnú vodivosť, nasiakovosť a plusom je aj dlhá životnosť. Sivý polystyrén disponuje vysokou účinnosťou, pevnosťou a požiarnou odolnosťou. Manipulácia je jednoduchá a nemusíte sa báť ani nasakovania vlhkosti. Posledným typom polystyrénu je extrudovaný – vyrába sa z podobných materiálov, rozdiel je len v systéme vypevňovania.

Kamenná vlna je vyrábaná z vulkanických hornín. Je určená na zateplenie, zvukovú izoláciu a je veľmi odolný voči mechanickému poškodeniu. Poslednou možnosťou je sklená vlna, ktorá sa vyrába z piesku a 80 % recyklovaného skla. Vhodná je na zateplenie podláh, vzduchovú a krokovú nepriezvučnosť.