Vodovodná batéria – ako ju správne vybrať?

Vodovodná batéria je dôležitým prvkom kúpeľne, aj keď ju zaň nepovažujeme. Tiež je to časť, ktorá sa pri nesprávnom výbere dokáže pokaziť veľmi rýchlo alebo pri nesprávne zvolenej farbe a materiáli môže pôsobiť stále špinavo. Ako na správny výber vodovodnej batérie?

Vodovodná batéria – ako ju správne vybrať? (Foto: usnplash.com)

Spôsob ovládania

Vodovodné batérie si môžete vyberať aj podľa spôsobu ovládania. Kohútikové batérie sa ovládajú pomocou dvoch samostatných kohútikov ovládajúcich teplú a studenú vodu. Páková batéria má jednu páku, ktorá je súčasťou kohútiku. Dotyková a digitálna batéria sú už novšie typy, ktoré sa ovládajú najjednoduchšie. 

Materiál

Základnými materiálmi pri vodovodných batériách sú nehrdzavejúca oceľ a mosadz. Aby bola batéria z mosadze ochránená a mala vyššiu kvalitu, tak sú samozrejmosťou povrchové úpravy. Tie bývajú chrómové, pripomínať vzhľad nehrdzavejúcej ocele, biele alebo čierne a môžete naraziť aj na špeciálne farebné varianty, ktoré sú lakované technológiou PVD.

Zladenie batérií

Vodovodné batérie by ste mali mať v rôznych miestnostiach bytu alebo domu zladené, čiže ideálne by mali  byť všetky z rovnakej série alebo aspoň farby a materiálu. Okrem toho, že by mali byť v jednom štýle, tak by mali ladiť aj s ďalšími kovovými prvkami v miestnosti – kľučkami na dverách, sprchovom kúte či úchytkami na skrinkách.