Ako vyčistiť umývačku riadu – tipy a triky na domáce čistenie

Ocot je všeliekom v kuchyni a vyrieši naozaj mnoho problémov. Využijeme ho nielen pri príprave jedál, ale aj pri čistení. Najprv si však vždy vopred prečítajte pokyny na čistenie od výrobcu vášho spotrebiča. Ocot dezinfikuje, dokáže vyčistiť a odstrániť vodný kameň aj z umývačky riadu.

Ako vyčistiť umývačku riadu – tipy a triky na domáce čistenie
Ako vyčistiť umývačku riadu – tipy a triky na domáce čistenie (Zdroj: unsplash.com)

Aké sú pokyny od výrobcu

Mnoho domácich gazdiniek nám musí dať v tomto za pravdu. Ocot je všeliekom v kuchyni a vyrieši naozaj mnoho problémov. Nemusíme sa ho báť ani keď ide o údržbu umývačky riadu. Aj tu však platí, že s ničím to netreba preháňať a pred každou údržbou treba myslieť na pokyny od výrobcu. Toto platí nie len na umývačky riadu, ale aj na ďalšie spotrebiče vo vašej domácnosti.

Octová voda pomôže

Najprv vyberte z umývačky všetky košíky, pretrite ich vlastným roztokom z octu a vody v pomere 1:1. Vypláchnite ich vodou a nezabudnite vyčistiť najväčší zdroj smradu -filter. Na jeho vyčistenie použite rovnaký roztok a obyčajnú prostriedok na riad. Dobrým pomocníkom je aj obyčajná hubka, pomocou ktorej vyčistíte tesniace gumičky pri dvierkach. Ocot môžete pridať aj na miesto leštíka aspoň raz za mesiac.

Keď umývanie ukončíte, nalejte neriedený celý litrový ocot na dno umývačky. Zapnite umývačku, zvoľte najvyššiu teplotu a najdlhšie trvajúci program. Pre zefektívnenie účinku pred spustením programu pridajte aj hrnček sódy bikarbóny a tak odstránite aj smrad aj špinu. Aspoň raz za polroka použite špeciálne tabletky na čistenie umývačky.

Čistenie s octovou vodou využijete aj inde v kuchyni, či už je to na čistenie ďalších spotrebičov, ale aj iného zariadenia kuchyne a domácnosti. Vhodný je aj na nábytok, ideálny na jedálenske zostavy pričom z nich účinne odstraňuje zvyšky jedál, nečistôt, prípadne plesní a zároveň aj dezinfikuje.