Čo je lepšie – drevené alebo plastové okná?

Plánujete výmenu okien, no neviete, či si vybrať lacnejšie plastové okná alebo rokmi overený materiál – okná z dreva? Rozhodovanie môže byť často naozaj ťažké a treba vždy zvážiť, porovnávať plusy a mínusy, a tiež vlastné presvedčenie, čo je podľa vás lepšie. Vždy je ale lepšie nechať si poradiť od ostatných, ktorí jeden alebo druhý druh okien majú. 

Čo je lepšie - drevené alebo plastové okná?
Čo je lepšie – drevené alebo plastové okná? (Foto: pixabay.com)

Plastové okná

Nie len že sú lacnejšie, ale ich výhodami sú aj to, že sa o ne nemusíte nejako extra starať. Samozrejme, treba z nich občas utrieť prach alebo umyť špinu, no o povrchové úpravy alebo vymieňanie farby sa nemusíte absolútne starať. Keďže sa nejako moc neničia, tak vám aj veľmi dlho vydržia aj niekoľko desiatok rokov. 

Pri oknách sú veľmi dôležité aj izolačné parametre, takže sa aj zamyslite nad tým, aký typ okien kupujete a akú izoláciu od okien požadujete. No okrem typu rámu záleží pri izolácií aj od typu skla, pretože to má na tepelno-izolačné vlastnosti okien naozaj veľký vplyv.

Ak odstránite staré okná, môže to byť veľký neporiadok pri vašom dome, pomôže minibager.

Drevené okná

Prednosťami dreva a drevených okien je hlavne to, že je iné a pôsobí úplne inak ako plastové okná. Atmosféra, ktorú drevo vytvára v interiéri sa nedá naozaj s ničím nahradiť. Okrem toho má drevo aj naozaj výborné tepelno-izolačné vlastnosti. Tiež ani nejak neprepúšťajú zvuky alebo hluk z cesty. Tak ako aj pri plastových oknách, tak aj tu záleží aj na zasklení okien.

Drevo je aj stabilný a tvárny materiál, ktorý je navyše opraviteľný a ekologický. Môže sa tu však naskytnúť otázka, či sa predsa kvôli dreveným oknám neťaží viac dreva, no často sa les obnovuje a najlepšie je spýtať sa na túto otázku dodávateľa vašich okien.

Pri prevoze svojpomocne nezabúdajte na dostatočné zabezpečenie. Samozrejmosťou má byť aj poistenie vozidla, nielen PZP, ale najlepšie mať rovno aj havarijné poistenie.