Osvedčený návod ako odvzdušniť radiátor

Vzduch do radiátoru pri jeho správnom fungovaní naozaj nepatrí, preto by ste sa mali naučiť to, ako sa ho čo najrýchlejšie a najjednoduchšie zbaviť. Dnes vám ukážeme v skratke návod na odvzdušnenie radiátora, podľa ktorého by to mala zvládnuť väčšina z nás. O radiátory by ste sa mali pravidelne starať a to hlavne pred zimou, kedy je hlavná sezóna vykurovania. 

Osvedčený návod ako odvzdušniť radiátor
Osvedčený návod ako odvzdušniť radiátor (Foto: pixabay.com)

Krok číslo 1: nachystajte si všetko čo potrebujete

Ak si prečítate postup ako na odvzdušnenie a pripravíte si všetko potrebné, na tento proces nebudete potrebovať profesionála. Prichystajte si teda handru a prázdnu misku, fľašu alebo inú nádobu do ktorej odlejete vodu. A tiež kľúč na povolenie radiátora. Ak nemáte žiadny doma, nájdete ho v domácich potrebách, prípadne sa dá použiť aj šrobovák.

Krok číslo 2: vypnite kúrenie a otvorte odvzdušňovací ventil

Pred tým, než sa do čohokoľvek pustíte je dôležité vypnúť ústredné kúrenie aspoň hodinu pred začatím odvzdušňovania. Potom je potrebné nájsť na radiátore odvzdušňovací ventil. Nachádza sa na boku alebo na vrchnej strane radiátora. Otočte odvzdušňovacím kľúčom a zachyťte nádobou vytekajúcu vodu. Kľúčom prestaňte točiť vtedy, keď budete počuť zvuk unikajúceho vzduchu.

Krok číslo 3: ventil uzavrite a utrite uzáver

Keď už ste sa teda zbavili nadbytočného vzduchu v radiátore, ventil môžete uzavrieť, no nie nasilu, aby sa nepoškodil. Taktiež by ste mali utrieť nadbytočnú vodu okolo, aby uzáver nezačal hrdzavieť. Na koniec je dobré skontrolovať tlak na výhrevnom kotli, pretože sa odvzdušňovaním mohol znížiť. Ak sú radiátory poriadne odvzdušnené, tak budú vyhrievať celé.