Jedovaté izbové rastliny pre mačky a psov

Ste milovníkom domácich zvierat, no zároveň si chcete doma pestovať aj rôzne druhy izbových rastlín? Nie všetky kvety dobre spolunažívajú s mačkami a psíkmi, pretože sú pre nich jedovaté. Môžu byť toxické v rôznej intenzite. Tu je krátky zoznam izbových rastlín a sú zoradené od najviac nebezpečných po slabo toxické.

Jedovaté izbové rastliny pre mačky a psov
Jedovaté izbové rastliny pre mačky a psov (Foto: unsplash.com)

Najviac jedovaté – Diffenbachia a Brečtan

Diffenbachia vylučuje na listoch šťaveľan vápenatý. Po jeho konzumácií spôsobuje dusenie a pálenie ústnej dutiny. Vo väčšom množstve spôsobuje tráviace ťažkosti. Brečtan je pekná ťahavá rastlina, no domácim miláčikom spôsobuje podráždenie pokožky a tráviace ťažkosti.

Stredne jedovaté – Alocasia, Filodendron, Lopatkovec, Tučnolist

Rôzne druhy alocasie tiež obsahujú šťaveľan vápenatý, ktorý je pre domácich miláčikov nebezpečný – spôsobuje zvracanie a podráždenie v ústnej dutine. Filodendron alebo monstera tiež patrí medzi tieto rastliny so šťaveľanom vápenatým, rovnako aj lopatkovec. Sukulent tučnolist je známy svojimi dužinatými listami a spôsobuje u domácich miláčikov letargiu a tráviace ťažkosti.

Slabo jedovaté – Sansevieria, Krotón a Fikus

Sansevieria alebo svokrin jazyk je nenáročná rastlinka na pestovanie, no s mačkami si moc nerozumie. Aj keď je slabo jedovatá, tak u domácich miláčikov spôsobí hnačku alebo zvracanie. Krotón je dobré umiestniť mimo dosahu zvierat, pretože ich láka svojimi farebnými listami. Konzumácia dráždi ústne dutiny a spôsobuje zvracanie. Fikus je v našich domácnostiach veľmi obľúbený, no obsahujú miazgu, ktorá po kontakte s pokožkou spôsobuje podráždenie.